W dniu 30.05.2018 r. w ramach szkolnego projektu „Żyjemy w świecie wielu kultur- Spotkanie z Afryką” naszą szkołę odwiedziła pani Agnieszka Podolecka, urodzona w Sri Lance, magister orientalistyki, doktor afrykanistyki, podróżniczka i pasjonatka życia. Mieszkała kilka lat wPołudniowej Afryce i prowadzi badania naukowe w RPA, Lesotho, Namibii, Zambii i Botswanie.

Dzięki swoim przeżyciom mogła pokazać Afrykę w swoich książkach „Za głosem sangomy” i „Żar Sahelu”. Głównymi bohaterkami są Polki, ale akcja rozgrywa się na gorącym kontynencie. Agnieszka Podolecka jest stypendystką Narodowego Centrum Nauki, nr proj. 2017/25/N/HS1/02500.
Podczas pobytu w naszej szkole pani Agnieszka prowadziła warsztaty dla uczniów klas 1-3 pt.; ”Świat bajek afrykańskich” oraz przedstawiła najmłodszym ciekawostki na temat kultury Afryki.

Uczennice klasy III a Lena Stasiak oraz Oliwia Okoniewska otrzymały nagrody książkowe za zdobycie I miejsca w konkursie „Moja wymarzona podróż do Afryki”. Podczas swojego wystąpienia w „Maratonie z książką” pisarka zaprezentowała swoje książki szerszemu gronu odbiorców oraz opowiedziała o tym skąd czerpie inspirację.
Głównym celem projektu „Żyjemy w świecie wielu kultur- Spotkanie z Afryką” jest rozwijanie wrażliwości międzykulturowej oraz przygotowanie do życia wwielokulturowym świecie, do współżycia nastawionego na współpracę.

Pomysłodawcą szkolnego projektu jest nauczycielka języka angielskiego Justyna Aleksandrzak.
„Spotkanie z Afryką” jest I częścią projektu. Dzięki nawiązaniu współpracy z panią Agnieszką Podolecką oraz panem Michałem Jarneckim w przyszłym roku szkolnym planowane jest kontynuowanie projektu, tym razem na temat Azji.
Udział uczniów w projekcie jest bezpłatny, ponieważ jest całkowicie sfinansowany przez Gminę Ostrów Wielkopolski.

Justyna Aleksandrzak