Misyjny SUKCES – nauczycielki

W dniu 18 maja 2022 r. w Centrum Misji Afrykańskich w Bożęcinie Dużym / k. Warszawy odbyła się gala finałowa XXI ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Mój szkolny kolega z misji”. Honorowym patronatem konkurs objęli: abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. bp Jan Piotrowski – Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki.

Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał „Fratelli tutti – braterstwo misyjne” i nawiązywał do encykliki Ojca Świętego Franciszka.

Celem konkursu było pogłębianie rozumienia braterstwa chrześcijańskiego, które opiera się na wierze w Boga – Ojca i Chrystusa, jako jedynego Odkupiciela i brata ludzi.

Do rywalizacji konkursowej przystąpiło 1000 nauczycieli aktywując 4 000 uczniów z 385 szkół. Uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił w kategoriach – plastycznej, literackiej, muzycznej i charytatywne, natomiast do dyspozycji nauczycieli została wyznaczona kategoria „scenariusz zajęć”. W tej też kategorii nauczycielka naszej szkoły – mgr Renata Marciniak – Kolenda, zdobyła II miejsce.

Galę finałową XXI Ogólnopolskiego Konkursu Ad Gentes rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Piotrowskiego – Przewodniczący Komisji Misyjnej. Koncelebransami byli: o. prof. Wojciech Kluj OMI, o. Kazimierz Szymczycha SVD – Sekretarz Episkopatu Polski ds. Misji, ks. Jan Fecko – Dyrektor Centrum Formacji Misyjnej, ks. Zbigniew Sobolewski – Dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, odpowiedzialny za organizację konkursu, ks. Michał Kacprzak – reprezentujący Papieskie Dzieła Misyjne.

Bp. Jan Piotrowski w czasie wygłoszonej homilii powiedział, że: „wszyscy jesteśmy uczestnikami tego konkursu, ponieważ braterstwo misyjne przejawia się w ludzkiej solidarności i współczuciu, ale za swoje źródło ma przede wszystkim łaskę chrztu świętego (…). Wszyscy jesteśmy tu, dlatego że na mocy chrztu świętego jesteśmy misjonarzami. Mówca zauważył, że nie ma autentycznej, szczerej i wielkiej miłości do człowieka bez miłości do Boga, do Chrystusa. Miłość której uczy nas Jezus wychowuje nas i prowadzi do bliźnich (…). Jest podstawą braterstwa chrześcijańskiego.”.

Podczas gali wręczono ojcom Oblatom Maryi Niepokalanej czeka na 25 000 zł. Taką kwotę zebrali uczniowie w ramach kategorii charytatywnej. Zebrane środki zostaną przeznaczone na budowę szkoły podstawowej w Figuil w Kamerunie.

Następnym punktem programu była wspólna agapa, przygotowana przez pracowników Centrum Misji Afrykańskich, którą prowadził ks. Wacław Krzepek.

W uroczystościach brali udział również uczniowie naszej szkoły, którzy otrzymali podziękowanie za zaangażowanie się w wolontariat.

W tym miejscu pragnę złożyć podziękowania

p. Piotrowi Kuroszczykowi – Wójtowi Gminy Ostrów Wielkopolski z umożliwienie całej sobótkowskiej grupie wyjazdu na uroczystą galę finałową Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”

p. mgr Gabrieli Wejman – Dyrektorowi naszej szkoły, za inspirowanie, wspieranie i motywowanie do realizacji pomysłów i rozwijania naszych pasji.

RKM

Obszerniejsze informacje wraz z dodatkową fotorelacją można znaleźć na: