Dnia 9 listopada 2018 roku w Gdańsku odbyła się gala finałowa Międzynarodowego Konkursu Literackiego pod hasłem „I wojna światowa w literaturze i filmie”, który został zorganizowany z okazji stulecia odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Nasze prace przesłane do organziatora konkursu byłu oceniane dwuetapowo. Po pierwszej ocenie znalazły się w grupie 38 prac zakwalifikowanych do finału (kategoria wiekowa 13 – 16 lat). Ocenie podlegała wartość merytoryczna, kreatywność i walory estetyczne.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 48 im. Józefa Halera w Gdańsku, zaś patronaty objęli Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego pan Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski pan Dariusz Drelich.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu lapbooka tematycznie związanego z konkursem. Trzy niezwykłe dziewczyny z naszej szkoły – Dominika Balcer, Sylwia Pasiak i Aleksandra Stasiak – rzuciły rękawicę i stanęły do międzynarodowej rywalizacji.

Prace przygotowałyśmy pod kierunkiem niestrudzonej p. mgr Renaty Marciniak – Kolendy. Wykonane prace zostały przekazane organizatorowi konkursu. I proszę okazało się, że wszystko jest możliwe – pokonując konkurencję z całej Europy, zajęłyśmy całe podium:

  • I miejsce zdobyła Dominika Balcer – klasa 3 b GIM
  • II miejsce przypadło Aleksandrze Stasiak – klasa 8
  • III miejsce równie prestiżowe wywalczyła Sylwia Pasiak – klasa 3 b GIM

„Jestem ogromnie dumna z moich uczennic. To jest naprawdę ogromny sukces a zarazem doskonała promocja nie tylko szkoły, gminy, powiatu ostrowskiego, ale również naszego województwa. Wykonane przez moje uczennice prace są swoistym pokłosiem ich udziału w MARATONACH FILMOWYCH pod hasłem „Spotkania z X Muzą”, które nie przerwanie odbywają się już do trzech lat. Cieszy szczególnie fakt, że proponowane przeze mnie i p. mgr                      J. Matuszewską zajęcia pozytywnie wpływają na rozwój naszych uczniów.” – mówi p. mgr Renata Marciniak – Kolenda.

Gala finałowa odbyła się podczas szkolnych obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

Podczas jej trwania było coś dla ciała i coś dla ducha. Tuż po naszym przyjeździe do szkoły zostałyśmy po królewsku ugoszczone, a następnie o godz. 11:11 zostałyśmy zaproszone do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego – pragnę zaznaczyć, że śpiewających było ponad 1000. Wszyscy staliśmy na ogromnym korytarzu i trzymając się za ręce śpiewaliśmy a`capella Mazurek Dąbrowskiego. Następna część uroczystości była dla nas szczególnie ważna, gdyż właśnie wtedy odbierałyśmy z rąk pana Mirosława Kołymskiego, w obecności zaproszonych gości nagrody. W czasie swojego wystąpienia dyrektor kilkakrotnie podkreślał wyjątkowe – potrójne – zwyciestwo uczennic ze Szkoły Podstawowej w Sobótce.

Wśród licznych nagród jakie otrzymałyśmy były srebrne monety (z certyfikatem) o nominale 20,00 zł. „Polskie Termopile – Hodów”, których okolicznościowa emisja liczyła zaledwie 18 tysięcy sztuk. Jak wspomniał p. Mirosław Kołymski wartość numizmatyczna monety z roku na rok będzie rosła.

Dyplom – podziękowanie za przygotowanie nas do konkursu otrzymała p. mgr Renata Marciniak – Kolenda.

Po ceremonii wręczenia nagód wszyscy goście udali się na wspólny obiad.

Warto wspomnieć, że nasze osiągnięcia przełożą się na dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich.

Wyjątkowe i bardzo serdeczne podziękowania składamy Panu Piotrowi Kuroszczykowi – Wójtowi Gminy Ostrów Wielkopolski, Panu Tadeuszowi Rakowi – Prezesowi Fabryki Maszyn Spożywczych Spomasz za pomoc w organizacji wyjazdu na galę finałową do Gdańska oraz  za wspieranie naszych działań i rozwijanie naszych pasji. Chylimy czoła przed p. mgr Renatą Maciniak – Kolendą i dziękujemy za wszystko.