W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania  Niepodległości  przez Polskę  dwie uczennice z naszej szkoły wzięły udział w konkursie pt. „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta”.

Celem konkursu było przypomnienie dzieciom i młodzieży historii budowy i zniszczenia Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego też Pomnikiem Wdzięczności, znajdującego się w Poznaniu. Był to jeden z trzech najważniejszych pomników w Polsce – symboli Niepodległości obok Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie – Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu  pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Na V edycję konkursu wpłynęło 651 prac z 72 szkół Wielkopolski.  Uczennice  naszej szkoły znalazły się  w gronie najlepszych uczestników konkursu.

Aleksandra Gałczyńska z klasy III b gimnazjum pod kierunkiem  p. Renaty Szymczak przygotowała prezentację multimedialną pt. „Pomnik Wdzięczności w naszych sercach i umysłach”  i zajęła zaszczytne II miejsce w kategorii klas 7-8 i szkół gimnazjalnych.

Bardzo wysoko została również oceniona praca plastyczna uczennicy klasy V a Amelii  Kaźmierczak, która zajęła III miejsce w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych. Opiekunem uczennicy była p. Halina Grzegorczyk.

Wręczenie nagród miało miejsce 10.11.2018 r. w  Auli  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i połączone zostało z bardzo uroczystym Koncertem  Niepodległościowym, podczas którego wystąpili między innymi tacy znani polscy aktorzy jak: Paweł Królikowski i Jerzy Zelnik. Koncert miał niepowtarzalny charakter z uwagi na jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 – lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Warto nadmienić, że tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Była rekordowa liczba uczestników, dlatego tym bardziej cieszymy się z sukcesów dziewcząt i serdecznie im gratulujemy.

Tekst: Renata Szymczak

Zdjęcia: Agnieszka Gałczyńska