Dobiega końca rok 2016, który został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza co stało się inspiracją do zorganizowania uroczystego pożegnania z POLSKIM NOBLISTĄ przez uczestników comiesięcznych MARATONÓW FILMOWYCH pod hasłem „SPOTKANIE Z X MUZĄ”. Wszystko rozpoczęło się od „Herbatki z Sienkiewiczem” w maju 2016 roku, kiedy to wspólnie obejrzeliśmy jego najwybitniejsze dzieło, które przyniosło mu Nagrodę nobla, a mianowicie „Quo vadis”.

Pożegnanie z Sienkiewiczem rozpoczęło się od wysłuchania ścieżek dźwiękowych z filmu „Quo vadis”, „Krzyżacy” i „Potop”. Następnie uczniowie wysłuchali ciekawostek dotyczących życia Henryka Sienkiewicza, które przedstawiła w humorystyczny sposób nauczycielka języka polskiego p. mgr Renata Marciniak – Kolenda. Kończąc swoją prezentację nauczycielka przytoczyła słowa pisarza „Żyłem jak chciałem i umrę, jak mi się podoba”. Następnie uczestnicy MARATONU FILMOWEGO obejrzeli film, który nawiązywał do słów „Nie dali rady pod pretekstem chrystianizacji podbić nas Krzyżacy, tym bardziej nie dadzą rady także Niemcy”, czyli film pt. „Krzyżacy”. Były też inne filmowe adaptacje książek Henryka Sienkiewicza, i tak „Latarnik” i „Przygody pana Michała”.

Aby stworzyć odpowiedni klimat i oprawę naszego maratonu zadbaliśmy o również o ucztę dla ciała, wiemy przecież, że nie samą sztuką człowiek żyje. Specjały kuchni włoskiej (przecież Henryk Sienkiewicza jedną ze swych podróży odbył do Włoch) sprawiały nam nie mniejszą przyjemność co oglądane filmy.
Wieczór można zaliczyć do udanych! Uczniowie czekają na kolejny Maraton Filmowy, który odbędzie się już 15 grudnia 2016 roku i będzie poświecony św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu i jego dziełom.

Opiekunkami naszych Maratonów Filmowych są: mgr Jolanta Matuszewska i mgr Renata Marciniak – Kolenda.