Pierwszą w majowym kalendarzu jest data 1 majaMiędzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce Święto Pracy stało się świętem państwowym od roku 1950. Dzisiaj Pierwszego Maja – Święto Pracy obchodzimy na majówkach, festynach i imprezach okolicznościowych . Jest to faktycznie święto ludzi pracy i dla ludzi pracy.

Drugą datą majowego kalendarza jest 2 majaŚwięto Flagi Państwowej. Święto wprowadzone na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku. Flaga państwowa, inaczej narodowa to oficjalny znak symbolizujący nasze państwo. Jest wywieszana na urzędach państwowych oraz na naszych domach w trakcie świąt państwowych i w chwilach szczególnie ważnych dla naszej ojczyzny. Nasze barwy narodowe biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.

Kolejną datą w majowym kalendarzu jest 3 majaŚwięto Konstytucji 3 Maja. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. .
W okresie międzywojennym rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była wielkim świętem państwowym. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zaprzestały obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja – rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji.

Zapraszamy do wirtualnej wędrówki na temat Konstytucji 3 Maja.

Dziękujemy i gratulujemy pięknych prac uczniom naszej szkoły klas 1,2 i 3 oraz klas 6!

Poniżej można również pobrać materiały dotyczące zbliżających się Świąt Majowych 🙂