Z wielką radością mamy zaszczyt ogłosić, że uczennica naszej szkoły – tegoroczna absolwentka – Kinga Szymankiewicz zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym dla dzieci i młodzieży, ogłoszonym pod tytułem „CZTERY PORY ROKU Z OZE”, którego organizatorem był Zarząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w kategorii klas IV – VI i VII – VIII. Kinga wygrała nagrodę rzeczową dla siebie a dla szkoły pieniężną w kwocie 1500 zł.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas podsumowania „Wielkopolskich Dni Energii 2019”, 04 września 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Uczennica przygotowała pracę pod kierunkiem mgr Renaty Marciniak – Kolendy – nauczycielki biologii i języka polskiego.

W imieniu własnym, Kingi oraz jej rodziców bardzo serdecznie dziękuję p. mgr Gabrieli Wejman – dyrektorowi naszej szkoły oraz p. Piotrowi Kuroszczykowi – Wójtowi Gminy Ostrów Wielkopolski za udzielone wsparcie w rozwijaniu kreatywności i pomoc w realizacji naszych przedsięwzięć.

Szczegóły konkursu

Konkurs stanowił część projektu pt. „Wielkopolskie Dni Energii 2019 – festyny i konkursy” i miał na celu promowanie wśród uczniów szkół podstawowych odnawialnych źródeł energii związanych z czterema porami roku, edukacji ekologicznej oraz uświadomienie potrzeby zmiany nawyków, poprzez wprowadzenie w życie zasad racjonalnego gospodarowania energią w gospodarstwie domowym, szkole i miejscu pracy, a także przedstawienie korzyści wynikających ze stosowania odnawialnych źródeł energii.

Jak powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski:
„Prace plastyczne wykonane przez uczniów szkół podstawowych z naszego województwa bardzo trafnie i różnorodnie ukazują działania proekologiczne z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.

Uczniowie klas IV – VI mieli za zadanie wykonać plakat w dowolnej technice plastycznej, natomiast uczniowie klas VII – VII przygotowali kalendarze. Wszystkie prace miały oczywiście ściśle nawiązywać do tematyki konkursu czyli promocji odnawialnych źródeł energii.
Do Konkursu dla uczniów klas IV-VI zgłoszono łącznie 184 prace. Z powodów formalnych kapituła odrzuciła 47 prac, dopuszczając do ostatecznej oceny 137 plakatów.
Natomiast do udziału w konkursie dla klas VII – VIII wpłynęły 52 prace, w tym z powodów formalnych odrzucono 9, dopuszczając do oceny 43 przesłane kalendarze.

W maju Kapituła konkursu dokonała oceny nadesłanych prac plastycznych, biorąc pod uwagę: zgodność z tematyką konkursu, stopień trudności wykonania oraz estetykę wykonania, a także pomysłowość.
Wybrano najlepsze prace przyznając tym samym pięć I, II i III miejsc w Konkursie dla klas IV-VI z każdego z subregionów Wielkopolski – kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego, poznańskiego i cztery I, II i III miejsca w Konkursie dla klasy VII – VIII z subregionów: kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego i poznańskiego.

W związku z nadesłaniem tylko jednej pracy z subregionu pilskiego, ale o małej zgodności z tematyką i o niskiej wartości estetycznej, kapituła rekomendowała nie przyznawać nagrody w konkursie.

Następnie Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził listy laureatów konkursów ekologicznych przyznając tym samym nagrody rzeczowe:
-za zajęcie III miejsca smartwatch o wartości pieniężnej ok. 549 zł
-za zajęcie II miejsca deskorolka elektryczna Skymaster o wartości 769 zł dla uczniów klas IV-VI oraz o wartości pieniężnej w kwocie 1079 zł dla uczniów klas VII – VIII
-za zajęcie I miejsca nagrodą jest rower o wartości 1 781 zł Zarząd Województwa przyznał także 12 nagród pieniężnych, o wartości 1000 zł każda, dla szkoły, z której pochodzi Laureat Konkursu ekologicznego dla uczniów klasy VII – VIII szkół podstawowych.

RENATA KOLENDA-MARCINIAK