To hasło tegorocznej edycji konkursu „Las bez tajemnic”, do którego młodzież naszej szkoły przygotowywała się od grudnia 2019 roku.  W eliminacjach finałowych naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 8 b – Igor Stasik.

Celem  konkursu było kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań proekologicznych, pogłębianie wiadomości na temat lasów, ich ochrony oraz znaczenia w przyrodzie i gospodarce, popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat pszczół, pszczelarstwa, bartnictwa i roślin miododajnych oraz inspirowanie uczniów do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony lasów, pszczół i innych zapylaczy.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.

Finał konkursu miał odbyć się 04 kwietnia 2020 roku, niestety ze względu na stan epidemii koronawirusa został odwołany.

Jury konkursowe, uwzględniając szczególne okoliczności, postanowiło nagrodzić wszystkich uczniów, którzy zakwalifikowali się do eliminacji finałowych. Dziś tj. 05 kwietnia 2020 roku pani Dyrektor mgr Gabriela Wejman  wręczyła Igorowi Stasikowi przesłaną przez organizatorów konkursu nagrodę.

Uczeń został przygotowany przez  Renatę Marciniak – Kolendę – nauczycielkę biologii.

Na pszczele tematy można dziś porozmawiać z uczniem naszej szkoły – można by rzec adeptem pszczelarstwa – Igorem Stasikiem, który z pewnością wyjaśni czym jest piegrza, ile wody wg. polskiej normy może być maksymalnie w miodzie,  i inne kwestie związane z tematyką konkursową.

Ciekawostka:

Ubytki rojów pszczół stanowią nie tylko tragedię dla pszczelarzy, ale również zagrażają uprawom rzepaku, pomidorów, ogórków, słoneczników, jabłek, wiśni i innych owoców. Według różnych szacunków, aż jedna trzecia ludzkiej diety jest pośrednio lub bezpośrednio uzależniona od roślin zapylanych przez owady. Pszczoły zapewniają 80% potrzeb w tym zakresie. Ludzie żyjący na świecie nie zdają sobie sprawy jak ważne są te owady. Dzięki nim większość roślin rozmnaża się i rodzi owoce, które są istotnym składnikiem diety człowieka. Jeśli pszczoły wyginą, razem z nimi wyginą rośliny. Może to doprowadzić do zagłady rodzaju ludzkiego. Najbardziej prawdopodobna hipoteza wymierania pszczół, dotyczy fal telefonów komórkowych zakłócających zmysł orientacji owadów. Przez to nie potrafią one wrócić do ula i giną wyczerpane wielogodzinnym lotem, jednak przyczyn zmniejszania się populacji tych owadów jest o wiele więcej.

Sprawdź swoją wiedzę o pszczołachhttps://globalquiz.org/pl/pytania-pszczoly/