SMOG to nie jest problem sezonowy i nie jest problemem wielkich aglomeracji miejskich. W małych miejscowościach – miasteczkach i wioskach, w każdej porze roku wdychamy ogromne ilości zanieczyszczeń z powietrza. Są to głównie emisje pochodzące ze spalanego w piecach złej jakości węgla a często i śmieci. Ale jesienią widać „las” dymiących kominów, a wskaźniki szkodliwych substancji idą w górę. Co się dzieje wtedy z naszym organizmem? Co sprawia, że wdychając trucizny, nie „padamy jak muchy”?
Do ogrzewania domów i mieszkań stosujemy złej jakości albo przypadkowe paliwo. Nasze domy ogrzewamy: tanim węglem i drewnem, rzadziej materiałami niskoemisyjnymi i przyjaznymi środowisku takimi jak eko-groszek, gaz ziemny czy energia elektryczna pochodząca z OZE (odnawialnych źródeł energii).
W efekcie w zanieczyszczonym powietrzu unoszą się m.in.: tlenki siarki, węgla, azotu, benzo(a)piren, sadza oraz pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Te trujące związki przenikają do płuc i krwiobiegu, wyrządzając szkody we wszystkich układach i narządach wewnętrznych przyczyniając się do poważnych problemów zdrowotnych a w konsekwencji do śmierci.
Jak dowiedzieć się o stanie powietrza, którym oddychamy?
Poprzez pobranie darmowej aplikacji Kanarek – ostrzeżenia o smogu na swój telefon:
Nie lekceważ alarmu smogowego!
Problem smogu nie zniknie z dnia na dzień, choć podejmowanych jest wiele działań prowadzące do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
Jeżeli powietrze jest bardzo zanieczyszczone – CHROŃ zdrowie swoje i swoich bliskich – PRZESTRZEGAJ podstawowych zasad:
1. noś maseczkę antysmogową
2. unikaj aktywności fizycznej na świeżym powietrzu
3. w tym czasie ogranicz wietrzenia pomieszczeń
4. unikaj przebywania na terenach o zanieczyszczonym powietrzu
5. nie wychodź na spacer ani nie pozwól na wychodzenie na spacer dziecku ani osobie starszej
6. jeżeli nie musisz nie wychodź w tym czasie z domu
7. jeżeli cierpisz na choroby układu oddechowego lub układu krążenia skontaktuj się z lekarzem
SADŹ DRZEWA! Drzewa to najważniejsi nasi sprzymierzeńcy w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Grupa Projektowa EKO – Logiczni