Od 01 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Sobótce, ruszyły przygotowania do inauguracji szkolnego projektu związanego tematycznie z św. Bratem Albertem Chmielowskim. Jak wiadomo sejm ustanowił sześciu patronów roku 2017, są wśród nich: Joseph Conrad – Korzeniowski, marszałek Józef Piłsudski, Adam Chmielowski, błogosławiony Honorat Koźmiński oraz Tadeusz Kościuszko.

Adam Chmielowski to Święty Brat Albert, założyciel zgromadzenia albertynów i albertanek, malarz, święty Kościoła katolickiego znany z pracy dla biednych i bezdomnych. W ubiegłym roku minęła setna rocznica Jego śmierci. W tym roku mija 130 lat od chwili przywdziania przez Niego habitu.

Głównymi adresatami projektu jest cała społeczność szkolna, jednak pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia mgr Elżbieta Szaroleta – nauczycielka religii oraz mgr Renata Marciniak – Kolenda – nauczycielka biologii i języka polskiego liczą również na zaangażowanie się w jego realizacje uczniów szkoły podstawowej.
Wśród zaplanowanych działań będą miedzy innymi: Maratony Filmowe – spotkanie z X Muzą, konkursy, … . Finalną część projketu będzie stanowił spektakl pt. „Brat naszego Boga”, autorstwa mgr Renaty Marciniak – Kolendy, który powstał w oparciu o dramat Karola Wojtyły o tym samym tytule.