Konkurs Historyczny Patria Nostra adresowany był do uczniów klas VII, gimnazjów, szkół średnich z województwa mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz polskiej młodzieży z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Kazachstanu. Celem konkursu było propagowanie wiedzy z historii Polski, a także krzewienie wartości patriotycznych. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu krótkiego 30 – sekundowego filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

24 kwietnia 2018 r. w auli poznańskiego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs Patria Nostra. W gali wzięło udział kilkaset osób: uczestników, przedstawicieli władz samorządowych, patronów i darczyńców. Gościem honorowym był poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Dzięki konkursowi młodzi Polacy zza wschodniej granicy mogli odwiedzić ojczyzną swoich przodków, a autorzy najlepszych prac pojadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Nagrodzeni zostali również pozostali zaproszeni na galę uczestnicy konkursu. Ich prace zostały opublikowane w Internecie oraz będą wyświetlane na telebimach reklamowych w miejscach publicznych różnych miast Polski przez cały 2018 rok.

Wśród nagrodzonych znalazły się trzy uczennice z klasy VII naszej szkoły: Marcelina Foterek, Aleksandra Stasiak oraz Kinga Szymankiewicz, które pod kierunkiem nauczycielki informatyki Renaty Szymczak i nauczycielki historii Haliny Grzegorczyk wykonały animację komputerową na temat założenia Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wręczenia nagród dokonała Wielkopolska Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska oraz senator RP Ryszard Gaweł. Uroczystą galę uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Natalii Przybysz.

Dziękujemy dziewczynom z klasy VII za godne reprezentowanie naszej szkoły w ważnym konkursie patriotycznym o zasięgu wykraczającym poza granice naszego kraju!

Tekst: Halina Grzegorczyk i Renata Szymczak