Dnia 08 lutego 2018 roku odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu „Odnawialne źródła energii”.  Naszą szkołę ale i gminę Ostrów Wielkopolski jak i powiat ostrowski, reprezentowali gimnazjaliści Krystian Dembnicki uczeń klasy 2 a i Łukasz Orłowski uczeń klasy 3 a.

W konkursie brało udział 36 laureatów wcześniejszego etapu eliminacji, z 18 wielkopolskich szkołół.

Celem konkursu było przede wszystkim:

• propagowanie ekologii wsród uczniów szkół gimnazjalnych oraz rozwianie i pogłębianie zainteresowań w zakresie nauk przyrodniczych, kształcenie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za środowisko oraz kształtowanie postaw zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Stając w konkursowe szranki uczniowie musieli wykazać się nielada wiedzą interdyscyplinarną szczególnie w zakresie znajomości:

• rodzajów źródeł energii odnawialnej w Polsce i na świecie
  • głównych producentów poszczególnych rodzajów energii odnawialnej na świecie
  • geograficznych uwarunkowań występowania odnawialnych źródeł energii w Polsce i na świecie
  • cech, rozmieszczenia, zasobów i wykorzystania nieodnawialnych surowców energetycznych
  • głównych producentów poszczególnych rodzajów energii odnawialnej oraz największych elektrowni bazujących na poszczególnych rodzajach surowców odnawialnych
  • zasobów energii odnawialnej i efektywności poszczególnych źródeł energii
  • zasad działania urządzeń służących produkcji energii odnawialnej z poszczególnych źródeł (kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, hydroelektrownie, elektrownie wiatrowe, pływowe, geotermiczne oraz urządzenia będące w fazie eksperymentalnej)
  • gatunków roślin wykorzystywanych jako surowce energetyczne
  • źródeł służących do produkcji energii cieplnej i elektrycznej
  • rodzajów elektrowni wodnych w Polsce oraz największych elektrowni wodnych w Polsce i na świecie
  • wad i zalet energetyki konwencjonalnej i alternatywnej w tym energetyki jądrowej
  • pochodzenia i rodzajów gazów cieplarnianych, wielkości ich emisji oraz ich wpływu na środowisko geograficzne
  • zastosownia energii odnawialnej w życiu codziennym (przykłady nowatorskich urządzeń wykorzytsujących tę energię, np.: samoloty solarne, samochody na wodór, …)
  • rozumienia znaczenia odnawialnych źródeł energii oraz konieczności zastępowania nimi surowców nieodnawialnych.

Zadaniem uczestników konkursu było zozwiązanie 35 zadań o różnym stopniu trudności. Mimo, że uczniowie naszej szkoły nie stanęli można by rzec kolokwialnie na pudle, to zajmując ex aequo IV miejsce dowiedli, że temat odnawialnych źródeł energii jest im doskonale znany.

Właśnie przez takie działania kształtujemy zachowania proekologiczne u młodzieży, która w przyszłości będzie decydować o stanie naszego środowiska.

Konkurs obdbył się pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Uczniowie zostali przygotowani przez mgr Renatę Marciniak – Kolendę nauczycielkę biologii i języka polskiego w Szkole Podstawowej w Sobótce.