Święto Niepodległości – moja Ojczyzna wolna i niepodległa.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy świata.

W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia w naszej szkole 9 listopada 2023 r. zostały zorganizowane obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystości wzięli udział: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobótce – Gabriela Wejman, uczniowie i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Byli to: Sekretarz Rady Gminy – Dariusz Pryczak, Kierownik Referatu Oświaty Gminy Ostrów Wlkp. – Aneta Kasprzak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Ryszard Adamek, pani Sylwia Sielicka- dyrektor przedszkola w Sobótce, Ksiądz Proboszcz kościoła w Sobótce – Jan Ignasiak, Przewodnicząca Rady Rodziców S. P. w Sobótce – Magdalena Pera oraz Przewodnicząca KGW w Sobótce – Małgorzata Grzelak.

W tym dniu po odśpiewaniu przez całą społeczność szkolną hymnu narodowego, uczniowie wraz z nauczycielami utworzyli „żywą” flagę. Kulminacyjnym punktem programu był Marsz Niepodległości. W biało – czerwonym korowodzie z flagą Polski, chorągiewkami oraz transparentami maszerowaliśmy główną ulicą Sobótki.

Udaliśmy się do kościoła , by tam oddać hołd bohaterom, którzy zginęli walcząc o niepodległą i wolną Polskę. Uroczystość w kościele uświetniły wiersze, pieśni oraz prezentacja multimedialna o tematyce historycznej. Ponadto Sekretarz Gminy Ostrów Wlkp. – Dariusz Pryczak wygłosił interesującą prelekcję na temat: „Moja Ojczyzna – wolna i niepodległa”. Podkreślił uczniom, czym jest niepodległość i dlaczego 11 listopada to dzień ważny dla wszystkich Polaków.