Polski Czerwony Krzyż to najstarsza w Polsce organizacja humanitarna. Zajmuje się nie tylko udzielaniem pomocy w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną czy nauką udzielania pierwszej pomocy, ale pełni także patronat nad honorowym krwiodawstwem.

W bieżącym roku szkolnym Wielkopolski Oddział Okręgowy PCK w Poznaniu zorganizował konkurs plastyczny na pocztówkę z podziękowaniem dla Honorowego Krwiodawcy. Propozycja ta wpisała się w działania związane z obchodami 60-lecia honorowego krwiodawstwa w Polsce oraz zbliżającego się 100-lecia PCK w styczniu przyszłego roku.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się dnia 5 grudnia 2018r. w Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu.

W konkursie, którego celem była aktywizacja młodzieży i promocja tematu głównego, wzięło udział ponad 100 osób ze szkół województwa.

Szkołę Podstawową w Sobótce reprezentowała Kinga Łukasiewicz pod kierunkiem p. Renaty Szymczak. Praca uczennicy klasy III b gimnazjum została szczególnie wysoko oceniona przez jury, które przyznało jej I miejsce.

Finałowi konkursu towarzyszyła krótka prelekcja na temat HIV/AIDS oraz uroczyste zakończenie. W związku z obchodzonym dnia 1 grudnia Światowym Dniem AIDS uczestnicy i zaproszeni goście stworzyli symboliczną czerwoną kokardkę ze zniczy. Był to znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.