„Wędrówką życie jest człowieka”
Sobótka – Ostrów Wlkp.

22 listopada 2018 roku
W czwartkowe popołudnie w naszej szkole został zaprezentowany spektakl pt. SOBÓTKOWSKIE ZADUSZKI. Tegorocznym motywem przewodnim były słowa „Wędrówką życie jest człowieka”. Przedstawienie związane było z rozważaniami i poszukiwaniem odpowiedzi na nurtujące każdego z nas pytania dotyczące przemijalności. Ze sceny wybrzmiały jakże znaczące słowa:
„Spójrzmy, więc na nasze życie z perspektywy miłości. Tej, którą zostaliśmy obdarowani, ale także tej, którą my obdarzymy innych. Miłość to pragnienie dobra drugiej osoby. I takiego dobra pragnie dla nas Bóg, pragną nasi bliscy. Takiego dobra pragniemy dla tych, których bardzo kochamy. Ale co z tymi, których kochamy jeszcze za mało? (…) Jeśli jest nam naprawdę żal, że odeszli od nas, jeśli odczuwamy ból z powodu ich ziemskiej nieobecności, to powinniśmy pochwycić tę iskrę miłości, którą rozpalili nasze serca, pochylając się nad chorymi, cierpiącymi, bezdomnymi, ubogimi, odrzuconymi i wyśmianymi. (…) Pochwycić ten płomień miłości to znaczy rozszerzać dzieło Miłosierdzia na nasze domy, rodziny, parafie, osiedla, szkoły i cały świat. (…) Dziękując za tych, którym tu na ziemi było bliżej do Aniołów prośmy Boga, aby dał nam ich wrażliwe oczy i chęć do pracy dla innych.”

Spektakl obejrzeli rodzice uczniów, którzy tego popołudnia licznie przybyli do naszej szkoły.
24 listopada 2018 roku ten sam spektakl został wystawiony w ostrowskiej parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. W sobotni wieczór poprzedzający święto Chrystusa Króla Wszechświata uczniowie naszej szkoły zaprezentowali SOBÓTKOWSKIE ZADUSZKI przybyłym do kościoła wiernym. Frekwencja zadziwił, gdyż kościół wypełniony był po brzegi. W czasie spektaklu oprócz tekstów związanych z przemijaniem została zaprezentowana również piękna muzyka tematycznie związana z ludzką – ziemską wędrówką ale również radością codziennego pokonywania drogi do zbawienia. Występ młodzieży zakończył się słowami wiersza ks. Adama Kraski.
„byłeś i odszedłeś samotny wędrowcze
z pożegnaniem ale jakby bez dowidzenia
włóczykiju krętych ścieżek
byłeś jak pieczęć na pocztówce
blady ślad bez którego dusza
nie powędruje w zaświaty
zdążyłem włożyć ci tylko kamień do buta
byś kuśtykając po niewiadomym
nie zapomniał o mnie
płakać nie będę
to nie przystoi
uronię tylko jedną łzę
by o tę jedną lżej było w sercu
reszta niech ciąży”

Serdeczne podziękowania składamy ks. Sławomirowi Grześniakowi – proboszczowi parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie Wielkopolskim za zaproszenie uczniów naszej szkoły.
Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza mgr Renaty Marciniak – Kolendy nauczycielki biologii i j. polskiego, która wspólnie z mgr E. Szaroletą – nauczycielką religii przygotowały uczniów.
W przygotowaniu przedstawienia brały udział mgr W. Dykiel – nauczycielka matematyki i mgr J. Matuszewska – nauczycielka geografii.