MIĘDZYNARODOWY PROGRAM „PRZYJACIELE ZIPPIEGO”
Program promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”. Od września ruszyła 2 edycja ww. programu, w którym uczestniczą uczniowie klasy 3.
Program uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Podstawowe założenie, jakie przyświeca programowi Przyjaciele Zippiego jest bardzo proste – jeśli małe dzieci będą mogły się nauczyć, jak radzić sobie z trudnościami, to w okresie dorastania
i dorosłości, powinny lepiej radzić sobie z problemami i kryzysami. Uczy dzieci jak radzić sobie
z codziennymi problemami, jak określać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również dzieci do pomagania innym ludziom w ich problemach. Pokazuje, jak ważne jest rozmawianie z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również ważne jest słuchanie innych, kiedy odczuwają trudne emocje. Program afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia.
Maskotką programu jest patyczak Zippi. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały piękne maskotki, które na czas 24 spotkań z Zippim będą dekorować klasę. Pomogą dzieciom w „trudnych” momentach w szkole, gdyż dziecko może przytulić swojego Zippeigo, pobyć chwilę w Sali wyciszenia i poczuć się bezpiecznie.