Dnia 28 września 2018 roku grupa 17 uczniów z klas 8 i 3 GIM udała się na niecodzienną wycieczkę międzyprzedmiotową, niecodzienną dlatego że wszystkie zajęcia odbywały się w ramach NOCY NAUKOWCÓW.

W tym roku Noc Naukowców odbywała się w 27 krajach Europy, w Poznaniu na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym oraz Akademii Muzycznej.

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odeszli od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stali się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogli wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać naukowe eksperymenty.

Tegoroczny Program Nocy Naukowców był bardzo różnorodny jak dziedziny, którymi zajmują się poznańskie uczelnie. Każdy znalazł tu coś ciekawego, niezależnie od wieku. Poznańskie szkoły wyższe zaprosiły na eksperymenty, konkursy, zwiedzanie laboratoriów, warsztaty, pokazy naukowe z udziałem publiczności.

Poznańska Noc Naukowców to naprawdę niezwykły wieczór dla wszystkich jego uczestników i organizatorów. Nasza grupa uczestniczyła w zajęciach mających miejsce w Kampusach Morasko, gdzie znajdują się wydziały: BIOLOGII, FIZYKI, CHEMII, GEOGRAFII, HISTORII, INFORMATYKI, POLITOLOGII, DZIENNIKARSTWA I  MATEMATYKI.

Większość zajęć wymaga rejestracji –  naszą grupę zarejestrowały z powodzeniem Oliwia i Sylwia (za co należą im się wielkie DZIĘKI). Kto nie zdążył się zarejestrować mógł uczestniczyć w zajeciach „otwartych”. Ich lista znajdowała się na każdym z wydziałów. Naszą uwagę skupiliśmy na Wydziale Biologii, który jest najlepszym i najlepiej wyposażonym w sprzęt najnowszej generacji wydziałem w Polsce – te wiadomości przekazała nam pani profesor, która rozpoczęła naszą wycieczkę po uczelni (zresztą był to wydział cieszący się największą popularności wsród uczestników Nocy Naukowców).

Podczas Nocy Naukowców:

• na Wydziale Biologii:
  • odkrywaliśmy tajemnicze zakątki na Wydziale Biologii, do których nie mają dostępu studenci (były to miejsca, w których pracownicy naukowi prowadzą badania)
  • doświadczyliśmy na własnej skórze cudownego eliksiru młodości wykonanego z glonów
  • wysłuchaliśmy wykładu niczym z powieści A. Christie – kryminalne zagadki, etymologia sądowa oraz profil seryjnego zabójcy
  • zobaczyliśmy zielniki wykonane przez Elizę Orzeszkową oraz czytaliśmy opisy roślin, które autorka zamieściła w swoich utworach prozatorskich (epickich)
  • na wydziale Historii:
  • uczestniczyliśmy w wykładzie na temat „Systemu więziennictwa w okresie stalinizmu”
  • na Wydziale Chemii:
  • uczestniczyliśmy w nocnym świetlistym pokazie doświadczeń chemicznych

Nasz team bawił się doskonale, jedni bardziej inni mniej aktywnie, ale każdy wedle własnych możliwości i zainteresowań.

Opiekunami naszej grupy były:

• mgr Renata Marciniak – Kolenda – nauczycielka biologii i j. polskiego
  • mgr Jolanta Matuszewska – geografii, WOS i EDB