W dniu 17 listopada 2016 roku odbyła się wycieczka do Kalisza, w której uczestniczyło 31 uczniów Zespołu Szkół w Sobótce. Opiekunami byli: p. Magda Opelt, p. Beata Raczycka i p. Halina Grzegorczyk.
Schron przeciwatomowy to była pierwsza poznana atrakcja dla uczniów, o której ciekawie opowiadał przewodnik. To ważny obiekt, który służy do schronienia i dowodzenia. To tutaj trafiały dane o skażeniach z całego regionu kaliskiego.

Lekcja muzealna w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej pt. ,,Pierwsze systemy monetarne” to kolejny pomysł p. Haliny Grzegorczyk poznania historii średniowiecznych monet, ozdób i innych zabytków sprzed 700 lat. Jednym z elementów utrwalających lekcję było wypełnienie kart pracy i ułożenie monet z puzzli przez uczniów, które przygotowała przewodniczka.
Uczniowie mieli bezpośredni kontakt z zabytkami archeologicznymi, z zaciekawieniem oglądali historyczne pamiątki i wystawę, która obejmowała cały okres rozciągający się od pradziejów, poprzez starożytność i wczesne średniowiecze, aż do lokacji miasta Kalisza w połowie XIII w.
Dzięki takiej wycieczce została wzbogacona i poszerzona wiedza uczniów nie tylko z dziedziny historii.
Tekst: Halina Grzegorczyk
Zdjęcia: Magdalena Opelt