W Tłusty Czwartek (20 lutego 2020 roku) 12 ósmoklasistów pod opieką mgr Renaty Marciniak – Kolendy – wychowawczyni klasy 8 A, wzięło udział w warsztatach z doradztwa zawodowego, których organizatorem było LO Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolski.

Adresatami zajęć byli uczniowie szkół podstawowych z powiatu ostrowskiego.

Młodzi ludzie uczestniczyli w dwóch warsztatach:

• „Marzenia z terminem ważności” prowadzone przez doradcę zawodowego, pedagoga i psychologa
  • „Jak wybrać szkołę średnią? Czyli ABC licealisty” prowadzone przez nauczyciela WOS – u                   i historii p. Witolda

Przed podjęciem przez ósmoklasistów ważnych życiowych decyzji związanych z ich dalszą edukacją, konieczna jest głęboka refleksja na temat jak mądrze wybrać zawód a tym samym dalszą drogę edukacji?

Zastanawiając się nad podjęciem decyzji o wyborze szkoły, młodzi ludzie zadają sobie pytania:

• Na co zwrócić uwagę?
  • Co jest istotne: zainteresowania, predyspozycje, renoma szkoły, perspektywa znalezienia pracy?
  • Jaka jest dana szkoła?
  • Jakie ma wyniki?
  • Jakie są profile klas?
  • Jakich języków obcych można się w niej uczyć?
  • Jakie są aktywności pozalekcyjne: kółka zainteresowań, zajęcia artystyczne, sportowe?
  • Jacy są pracujący w niej nauczyciele?
  • Może ważne jest to, co o danej szkole mówią inni – uczniowie, rodzice?
  • Może nie ma się nad czym zastanawiać, trzeba wybrać szkołę położoną najbliżej miejsca zamieszkania albo taką do jakiej idą moje koleżanki czy koledzy?

Kto ma podjąć decyzję, do jakiej szkoły pójdzie moje młody człowiek? Czy ma to być moja rodziców, nauczycieli czy ósmoklasisty? A może powinna zostać podjęta wspólnie?

Właśnie na tego typu pytania poszukiwali odpowiedzi nasi ósmoklasiści podczas zajęć warsztatowych.

Z pewnością zajęcia prowadzone przez pana Witolda były w ocenie uczniów najciekawsze i jak to kolokwialnie młodzież mówiła – dały do myślenia.

Drodzy ÓSMOKLASIŚCI z pewnością dokonacie właściwych wyborów