Integracja na PIASTOWSKIM SZLAKU – 13.09.2021 r.Uczniowie klas IV, V i VIIa pod opieką nauczycieli mgr Filipa Gwoździa, mgr Renaty Marciniak – Kolendy i mgr Jolanty Matuszewskiej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Gniezna – Biskupina i Pobiedzisk. Wspólny wyjazd stał okazją do integracji uczniów po tak długim czasie nauki on-line.
Bez wątpienia warto było odwiedzić te miejsca ze względu na liczne pamiątki historyczne oraz zabytki  architektury związane z początkami państwa polskiego i okresem piastowskim. W Gnieźnie ożyła legendy o św. Wojciechu zaś Biskupinie przenieśli się zwiedzający w odległe czasy – 500-400 lat p.n.e. Młodzi turyści zobaczyli archikatedrę w Gnieźnie oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zwiedzili zrekonstruowaną osadę kultury łużyckiej w Biskupinie, a także zwiedzili Muzeum Miniatur w Pobiedziskach, w którym zaprezentowane były miniaturowe budowle, które można spotkać nie tylko na Szlaku Piastowskiego ale i w różnych zakątkach Wielkopolski.
Uczestnicy wycieczki nie tylko zwiedzali zabytki, ale uczestniczyli w zajęciach praktycznych – warsztatach. Samodzielnie malowali naczynia z gliny i podejmowali próbę montażu konstrukcji modelu chaty. Wspominając wycieczkę należy podkreślić szczególne smaki kuchni z czasów Piasta –niektóry, najbardziej wytrwałym UDAŁO się spróbować niezwykłego dania – kiszonej kapusty z kluskami – może to zabrzmiało nieco komicznie, ale faktycznie tak było. 13 września Biskupin przeżywał totalnie oblężenie, niezliczone tłumy dzieci i dorosłych przemieszczali się wyznaczonymi trasami. Takiej sytuacji sprzyjała oczywiście przepiękna słoneczna pogoda a uczniom mimo zmęczenia dopisywały humory – w efekcie wszyscy wrócili zadowoleni.
RKM