Kolejne obchody DNIA ZIEMI w czasie pandemii covid – 19
W czasie pandemii również aktywnie uczestniczymy w ochronie naszego środowiska. Nasze działania mają charakter lokalny ale znaczenie globalne.
Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz w roku. Co możemy zmienić już teraz?
Już w ubiegłym roku uczniowie klas 6 rozpoczęli realizacje projektu przedmiotowego pod hasłem „Budujemy hoteliki dla zapylaczy”. Przedsięwzięcie zostało sfinalizowane 31 marca br. – czyli w dniu poprzedzającym wiosenna przerwę świąteczną. Nasze działania realizowaliśmy pod patronatem międzynarodowej organizacji ekologicznej GREANPEACE POLSKA.
Po co nam owady zapylające?
Pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły samotnice odżywiają się pyłkiem i nektarem roślin. Większość roślin, które zjadamy, wymaga zapylenia przez owady, to aż 1/3 tego, co jemy. W samej Europie 4000 odmian warzyw zależy od pracy owadów zapylających. To im zawdzięczamy m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, czereśnie , borówki, ogórki, pomidory i wiele innych.
W czym tkwi problem?
- na całym świecie bardzo szybko zmniejsza się liczba pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających
- przyczyny wymieranie pszczoły to m. in. zmniejszające się przestrzenie życiowe, mała ilość pożywienia, ocieplenie klimatu, pasożyty i choroby
- jednym z największych zagrożeń dla pszczół i innych owadów zapylających są masowo stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin czego efektem są coraz słabsze zbiory
- musimy zadbać o los owadów zapylających, tych dzikich i tych hodowlanych, już teraz, zanim będzie za późno.
Dzikie zapylacze, czyli kto?
- w Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice: żyjące w pustych łodygach roślin murarki, kopiące podziemne gniazda lepiarki, a także porobnice, które najlepiej czują się w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów i wiele, wiele innych w tym trzmiele; w zapylaniu pomagają również motyle, osy, muchówki i chrząszcze
- dzikie owady zapylające są często wydajniejszymi zapylaczami niż pszczoły miodne
- ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Zachęcam do obejrzenia filmów poświęconych działaniom jakie każdy z nas może podjąć, aby chronić nasze środowisko, naszą PLANETĘ – ZIEMIĘ.
- https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc EduKredka – Dzień Ziemi
- https://www.youtube.com/watch?v=A4B-h_BfbvQ – TOP 10 – sposoby, jak być EKO na co dzień?
– Renata Marciniak – Kolenda nauczycielka biologii i opiekun grupy projektowej
Share your thoughts
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.