Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919
Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
W Szkole Podstawowej w Sobótce postanowiono uroczyście obchodzić 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zwłaszcza w roku, gdy po raz pierwszy będzie ono godnie uhonorowane w całej Polsce.
Trzy istotne punkty obchodów rocznicy ,,Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919″ przygotowała p. Halina Grzegorczyk, nauczycielka między innymi historii wspólnie z uczniami klas 7.
Pierwszym ważnym zadaniem było wykonanie gazetki szkolnej obrazującej wydarzenia Powstania Wielkopolskiego wraz z heroizmem uczestników tych wydarzeń.
Sygnałem do wybuchu powstania stała się wizyta w Poznaniu Ignacego Paderewskiego, który przyjechał 26 listopada do Poznania jako orędownik polskiej niepodległości. W odzewie na patriotyczne przemówienie Paderewskiego przed hotelem Bazar, który był głównym ośrodkiem polskości w Poznaniu, Niemcy odpowiedzieli wojskową paradą i antypolskimi zamieszkami. Polska Organizacja Wojskowa Zaboru Pruskiego zdecydowała się na walkę. Walki rozgorzały w całej Wielkopolsce. 8 stycznia wodzem naczelnym powstania został generał Józef Dowbór-Muśnicki. 16 lutego 1919 r. w Trewirze został podpisany układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, zaś Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej.
Kolejnym punktem w ramach obchodów uczczenia pamięci wybuchu powstania było zachęcenie przez p. H. Grzegorczyk uczniów do udziału w konkursie, który polegał na wykonaniu plakatu na temat: ,,Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919″. Przyznano główną nagrodę ex aequo 2 uczniom, którzy wyróżnili się pomysłem i treściami historycznymi przedstawionymi na swoim plakacie. Laureaci to:
– Oliwia Okoniewska;
– Michał Wierusz.
Ostatnie zadanie polegało na sprawdzeniu przez chętnych uczniów klasy 7 a i 7 b umiejętności czytania ze zrozumieniem różnych tekstów na temat ciekawostek, postaci i zdarzeń Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności w korzystaniu z różnych źródeł w szkolnym konkursie międzyklasowym.
Z pytaniami i czasem najlepiej poradziło sobie 6 uczniów:
– Nikodem Ziółkowski;
– Aleksandra Frankowska;
– Aleksandra Glapiak;
– Zofia Potaśniczak
– Michał Wlazło;
– Julia Potaśniczak.
Podziękowania należą się Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i uczniom biorących udział w obchodach uczczenia pamięci wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie Wielkopolskie ma szczególne miejsce w sercach i pamięci wszystkich Wielkopolan.
Share your thoughts
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.