14 października w Dzień Nauczyciela grupa 18 uczniów z klas 7 SP i 2-3 GIM ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi, pojechało do Wrocławia, aby uczestniczyć w Nocy Laboratoriów.
Ze względu, że cała nasza ekipa to miłośnicy horrorów, dlatego też pobyt w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy do udziału w Horror Day po japońsku. Po dreszczyku emocji przyszła kolej na pożywyny posiłek i oczywiście zakupy w Galerii Dominikańskiej. Tu spędziliśmy dosłownie chwilę, bo czas naglił. Biegusiem pędziliśmy na Uniwersytet Ekonomiczny. Wszyscy braliśmy udział w zajęciach pod nazwą „I ty możesz zostać chemikiem”. Były to pokazy doświadczeń i eksperymentów chemicznych, które udowadniały, że eksperymentowanie nie jest zależne do wieku a świat eksperymentów stoi przed nami otworem.
Następnie udaliśmy się do sali, w której dr. inż. Krzysztof Lutosławski przygotował dla nas stanowiska robocze. Tu uczestniczyliśmy w zajęciach pod nazwą „Pomiary (nie) takie straszne”. Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Co warto wiedzieć i o czym pamiętać, aby nasze codzienne pomiary dostarczały nam maksymalnie dużo cennych informacji o otaczającej nas rzeczywistości, a przygotowanie do precyzyjnych pomiarów zajęło niewiele czasu i przebiegało bez problemu?”. Zajęcia były pasjonujące, pracując w zespołach zadaniowych mieliśmy przeprowadzić pomiary różnych czynników, a następnie zaprezentować uzyskane wyniki.
Po naukach ścisłych przyszedł czas na Zakładu Ossolińskich i zwiedzanie wystawy jubileuszowej „200 – lecie Ossolineum, 1817 – 2017”. W tym szczególnym miejscu mieliśmy okazję podziwiania m. in. rękopisów Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Jana Kasprowicza, Witkacego, Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza. Wśród druków widzieliśmy niezwykle rzadko pokazywane oryginalne wydanie dzieła Mikołaja Kopernika z 1543 r., „Statuty” Jana Łaskiego z 1506 r., „Treny” Jana Kochanowskiego z 1583 r., poświęcone astronomii prace Jana Heweliusza z 1668 r. i dzieło Giordana Bruna z 1591 r. Prezentowane były także druki XIX–XXI w., a wśród nich liczne publikacje Wydawnictwa Ossolineum. Obok nich na ekspozycji pokazane zostały cenne obiekty muzealne – m. in. obrazy wybitnych polskich malarzy z dziełami Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Kossaka na czele, ryciny oraz niezwykle cenny zbiór miniatur z XVIII i XIX w.
Po zwiedzeniu wystawy przyszedł czas aby udać się na kolejne zajęcia na Politechnikę Wrocławską. Tu zostaliśmy podzieleni na trzy grupy (zgodnie z wcześniejszą rejestracją) po czym potruchtaliśmy na wykłady tematyczne.
- grupa pierwsza wysłuchała prelekcji dr. Marka Burka poświeconego „Uczonym i Laboratoriom Technische Hochschule Breslau” czyli działalności naukowej najstarszej wrocławskiej uczelni technicznej
- druga grupa wysłuchała wykładu dr. Macieja Mulaka na temat „Przełomowych doświadczeń w historii fizyki”. Kamienie milowe rozwoju cywilizacji naukowo – technicznej, do pomiaru obwodu Ziemi Eratostenesa po program Apollo i Wielki Zderzacz Hadronów – znaczenie ludzkiej ciekawości i determinacji w poszukiwaniu prawdy oraz … potrzeby zabawy
- trzecia grupa udała się na wykład dr hab. inż. Krzysztofa Burneckiego poświeconego „Metodzie Monte Carlo w zastosowaniach matematyki czyli od pasjansa po biologię molekularną. Twórcą metody Monte Carlo był Stanisław Ulm. Jego posmysł został wykorzystany przez fizyków w Los Alamos do konstrukcji bomby termojądrowej. Obecnie metoda Monte Carlo jest stosowana do rozwiązywania różnych problemów zbyt złożonych dla podejścia analitycznego. Wysłuchaliśmy
To co dobre szybko się kończy. Żegnając się z gościnnym Wrocwławiem odwiedziliśmy restaurację Mc Donald`s w celu spożyć pożywną, ale niezbyt zdorową strawę.
Inicjatorem naszej nocnej edukacji była mgr Renata Marciniak – Kolenda nauczycielka biologii i j. polskiego. Rejestracji uczniów dokonał Łukasz Kołodziej uczeń klasy 3 b gimnazjum. Opiekunami naszej grupy były mgr Wanda Dykiel nauczycielka matematyki i informatyki oraz mgr Renata Marciniak – Kolenda.
Share your thoughts
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.